TOP 10 Havaj

Waikiki pláž

  • Po příletu do Honolulu se za 30min shuttle busem nebo taxíkem dostanete na nejslavnější pláž Havaje – Waikiki. Podél pláže najdete hotely a hostely nejrůznějších kategorií, restaurace a obchody. Oběd nebo večeře se dá sehnat za od 7USD (140Kč) ve fast-foodech anebo využijte odpolední happy hours v některé z místních restaurací – podél pláže jsou předražené, nejlepší je projít Koa Avenue a vybrat si zde. Točené místní pivo se dá sehnat od 3USD. Waikiki se dá projít pohodlně pěšky, na delší vzdálenosti se vyplatí vzít autobus (The Bus), jednosměrná jízdenka kamkoliv stojí 2.50USD. Pokud si půjčujete auto, počítejte s parkovným od 10USD za noc.

Road to Hana

  • Jízda autem po Havajských ostrovech je zážitkem sama o sobě, ale nikde neuvidíte tolik jako na Road to Hana na ostrově Maui, která vede Paia do Hana. Nezapoměňte natankovat na začátku cesty, po cestě není kde a samotná silnice se klikatí po pobřeží a nabízí luxusní výhledy, možnosti koupání, vodopády a různě dlouhé a náročné treky. Doporučujeme vyrazit ráno, než je zde příliš mnoho turistů (po cestě je celkem 54 mostů širokých jen na jedno auto)!

Haleakla Trek

  • Kráter sopky a zároveň nejvyšší vrchol ostrova Maui je součástí stejnojmenného parku (vstupné 10USD za auto), na vrchol vyjedete pohodlně autem (po cestě jsou 2 návštěvnická centra) a přespat můžete zdarma v kempu Hosmer Groove, kde je také necelý 1km dlouhá vycházka lesem (vysadili zde 13 různých druhů stromů). Vrchol nabízí nejlepší vyhlídku během západu slunce nebo svítání – ráno se teplota pohybuje kolem nuly, tak pozor. Kráterem sopky také vede několik značených stezek různé náročnosti (je potřeba vzít si dostatek vody a připravit se na teploty kolem nuly a zároveň přibalit opalovací krém, protože během odpoledne teplota rapidně stoupne. Na východ slunce vyražte ještě v noci – na vrcholu je pouze 40 parkovacích míst a hodinu před východem slunce už byla tato sekce úplně plná a uzavřená – pozorovat východ slunce můžete z níže položených vyhlídek, ale není to úplně ono.

západ slunce na Mauna Kea

  • Mauna Kea je nejvyšší horský masiv na světě – vrchol je ve výšce 4200m nad mořem, ale největší část hory je schovaná pod hladinou oceánu. Vrchol hory je přístupný autem, po cestě rozhodně udělejte bezpečnostní přestávku v Onizuka Visitor Centre (kvůli nadmořské výšce), kde si můžete zdarma prohlédnout videa o Mauna Kea. Odtud je část cesty bez asfaltu ale je urdžovaná, takže ji bezproblémů vyjedete (4×4 se doporučuje, ale není vůbec potřeba), druhá polovina cesty od Visitor Centre je asfaltová. Na vrcholu Mauna Kea se nachází nejvíce astronomických teleskopů ze všech hor na světě a výhledy jsou úchvatné prakticky každý den – mraky jsou totiž pod vrcholem, takže ikdyž je u Visitors Centra (2800m) mlha nebo oblačno, nahoře se dá očekávát čistý výhled. Teploty se pohybují okolo nuly. V této výšce se vám pravděpodobně bude húře dýchat a i krátká procházka na oficiální vrchol hory je docela namávahá. Ideální je vydat se na vrchol z Visitors Centra 1,5-2hod před západem slunce (cesta trvá cca 30min), nahoře bývá dost plno.

Lávová pole (Volcanoes NP)

  • Volcanoes National Park je největším národním parkem na ostrově Hawaii (také nazývaný Big Island), ve kterém najdete úžasné výhledy na krátery, lávová pole a také několik treků různé náročnosti. Většina vyhlídek a kráterů je dostupná autem – stačí projet cca 11mil dlouhý okruh (bývá částečně uzavřený kvli erupcím) a pak sjet k oceánu kde končí cesta (byla zalita lávou). Večer zastavte u Jaggers musea na vyhlídku na kráter Halemaumau. Za vjezd do parku se platí 10USD (auto) a platí na týden, přespat se dá v kempech (Lonely Planet uvádí, že jsou zdarma, na místě bylo psáno že se platí 15USD za den a auto, ale nikdo to nevybíral). K lávovým polím se dostanete i z východní strany od města Pahoa – vidět tekoucí lávu se nemusí podařit, vytéká na různých místech – aktuální info na hawaiianlavadaily.blogspot.com)

Na Pali coast

  • Pobřeží ostrova Kauai s názvem Na Pali můžete navštívit jak ze země, vody i ze vzduchu. Po zemi můžete projít náročný 22mil dlouhý trek nebo jeho část – doporučujeme cestu z Kaulu Poa Heiau vodopádům Hanakapi, celkem je to 8mil tam i zpět. Druhým adrenalinovým způsobem jak Na Pali objevovat je kajak – buď formou oraganizovaného výletu anebo si za cca 30USD můžete kajak na den pronajmout. Výlet helikoptérou okolo pobřeží pořídíte za 250-300USD, ale stojí rozhodně zato!

farmářské trhy

  • Tradiční farmářské trhy najdete snad na všech havajských ostrovech a jejich návštěva je zajímavý kulturní zážitek. Najdete na nich prakticky vše od ovoce a zeleniny, suvenýrů, jídel všech světových kuchyní až po další místní speciality. Trhy jsou otevřené většinou o víkendu dopoledne (některé i ve středu), doporučujeme navštívit trhy na Big Island – u města Pahoa, v Hilo anebo ve městě Waimea. V samotném Honolulu je sobotní farmářský trh poblíž Diamond Head. Případně můžete navštívit menší trhy kdekoliv jinde. Určitě stojí zato zkusit některé místní speciality a nakoupit si čerstvé ovoce.

surfování

  • Havaj je surfařským rájem a surfovat může každý – od úplných začátečníků až po profesionály (na severní části ostrova Oahu jsou vlny i přes 10m vysoké – v listopadu a prosinci se zde koná i Triple Crown, kde se sjížějí nejlepší světoví surfaři). Začátečníci mohou surfovat např. na pláži Waikiki nebo západní straně Big Islandu, kde se nachází několik vhodných pláží. Na ostrově Maui doporučujeme oblast kolem Lahainy na západě. Půjčení vybavení stojí okolo 25USD na den, kurzy od 30USD za dvě hodiny.

šnorchlování a potápění

  • Společně se surfování nabízí Havajské ostrovy mnoho možností potápění a šnorchlování. Nejhezčí podmořský svět najdete na Maui, a to kráter Molokini, ve kterém žije přes 250 druhů ryb! Dalším místem je Kaawaloa Cove na západní straně Big Island. Potápění na Oahu je možné v Hanauma Bay a Sunset Beach Park, kde se můžete potápět mimo jiné i se žraloky.

pozorování hvězd

  • Havajské ostrovy svojí polohou přitahují pozorovatele hvězd z celého světa – díky jejich izolovanosti uvidíte na noční obloze pouhým okem stovky jasných hvězd. Úplně jiná kategorie je pozorování hvězd z vrcholu hory Mauna Kea na Big Islandu – ovšem zde je nutné do 30min po západu slunce sjet dolů do Onizuka Visitors Centra (světla aut ruší astronomické pozorování), kde však můžete pozorovat hvězdy z menšího teleskopu (zdarma). Ideální čas pro návštěvu Mauna Kea najdete na: stardate.org/nightsky, pozorovat můžete např. meteorové bouře a další.