Praktické rady

  • Na ostrově Oahu se může vcelku pohodlně dopravovat autobusy (http://www.thebus.org/ 2.50USD za jednu jízdu, nebo 20USD za 4 dny neomezeně), avšak počítejte s menší frekvencí. Na ostatních ostrovech se bez auta neobjedete – místní doprava skoro není nebo nejezdí a taxi/shuttle vyjdou podstatně dráž. Rezervaci auta udělejte online min. týden předem – budete mít podstatně nižší ceny. K půjčení stačí český řidičák. Na některých místech doporučují vjezd jenom s 4×4 ale bezproblémů si poradíte i s obyčejným autem. Připravte se na automat.

 

  • Havaj je turistická, takže ubytování, auto a také lokální přelety mezi ostrovy si rezervujte online předem. Letenky nejlépe 2-3 měsíce dopředu, auto i ubytování stačí měsíc před příjezdem.

 

  • Auto pořídíte nejlevněji přes Billigermietwagen.de (jsou levnější než oficiální stránky půjčoven). Jen si dejte pozor jestli se auto vrací s plnou/prázdnou nádrží – často dostanete auto s plnou nádrží a vracíte s tím co zbyde (někdy je první nádrž v ceně, jindy ne a musíte ji doplatit) -> čtěte si pozorně podmínky půjčení auta – např. na výše zmíněném webu si můžete filtrovat nabídky podle toho zda je benzín v ceně nebo ne. Rozhodně nečekejte s půjčením autan až na letišti nebo ve městě – ceny jsou min. o 50% vyšší ale klidně i 3x takové!

 

  • Lokální přelety mezi jednotlivými ostrovy nabízí Mokulele, iGoHawaiian airlines a a Island Air. Hawaiian airlines má větší letadla než ostatní (Mokulele u většiny letů využívá 9-místné Cessny, což je neobvyklý zážitek a navíc máte díky nižší letové hladině perfektní výhled na ostrovy pod vámi), jinak je celkem jedno se kterou společností poletíte (u všech se doplácí 17-20USD za odbavené zavazadlo. (velikost a počet palubních zavazadel u Hawaiian airlines moc neřeší – např. se nám podařilo donést na palubu 60l krosnu a ještě klasický batoh a nikdo se nad tím nepozastavil). Často dochází k overbookingu a aerolinky pak nabízí pasažérům finanční odměnu za dobrovolné posunutí na další let; nebo pokud dorazíte na letiště předem, můžete letět i dřívějším letem (bez příplatků).

 

  • Ubytování závisí podle Vašich preferencí – nejlevnější jsou kempy, hostely (Hostelbookers.com) a také ubytování v soukromí Airbnb.com). Rozhodně doporučujeme vyzkoušet AirBnb, které je cenově levnější než hotely a máte možnost poznat kulturní rozměr Havaje a jejich obyvatel. Navíc většina hostitelů má i internetové připojení (které je jinde těžko a draze dostupné). Hotely je nejlepší objednávat přes Booking.

 

  • Vezměte si i teplé oblečení, pokud se chystáte navštívit vrcholy Mauna Kea nebo Haleakla – nejlepší výhledy jsou večer anebo brzo ráno, kdy se teplota může dostat i pod nulu a častý je i celkem silný vítr.

 

  • Dostupnost internetu a pokrytí mobilním signálem je špatné, pro kratší cesty se nevyplatí pořizovat si lokální SIM (velká část Big Islandu a Road to Hana na Maui je stejně bez pokrytí signálem).

 

  • Nakupujte v obchodních centrech – pokud máte auto, v každém větším městě je Walmart/Kmart nebo podobný obchoďák kde pořídíte prakticky cokoliv za ceny srovnatelné s cenam v ČR.

 

  • Vyražte brzy ráno a navštivte pláže a parky ještě předtím než dorazí početné organizované výpravy asiatů.